Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Ocak 2021

Türk Masal Kahramanlarının Özellikleri

20130821-151724AKO 090205 TURK MASAL KAHRAMANLARI KUKLALARTürk masalları Türk kültüründe özellikle çocuklar için vazgeçilmez birer unsurdur. Ayrıca Türk masalları Türk kültürünü de yansıtan en önemli kültürel ögeler arasındadır.

Türk masalları oldukça zengindir ancak Türk masallarında kalıplaşmış belli başlı masal kahramanları vardır.

Türk Masal Kahramanları Kimlerdir?

Türk masal kahramanları; Keloğlan, Nasrettin Hoca, Ali Baba ve Kırk Haramiler, Sedef Bacı, Hamur Bebek, Tasa Kuşu, Küllü Fatma, Tembel Mustafa, Tembel Kız, Kırmızı Başlıklı Kız, Pamuk Prenses ve Yedi Cücelerdir.

Türk masal kahramanlarının özellikleri de kalıplaşmış özelliklerdir. Çünkü masallar genelde ders verici ve öğretici nitelik taşır bu nedenle de masallardaki kahramanlar da genellikle olumlu yönde özellikler taşımaktadır. Türk masal kahramanları genellikle iyi, doğru, dürüst, ahlaklı, erdemli, yardımsever kahramanlardır. Bu kahramanlar her zaman iyi, doğru ve dürüst olanların yanındadır dolayısı ile de iyiyi ve doğruyu savunurlar ve hiç bir zaman kötülüğe başvurmazlar.

Türk masal kahramanlarının en belirgin diğer bir özelliği ise yardımcı olmaya çalışmalarıdır. Örneğin; Kırmızı Başlıklı Kız ormanda babaannesine yemek getirmeye çalışırken kurdun eline düşmüştür. Yani iyilik yapmaya çalışırken başına bir çok kötülük gelmiştir. Diğer bir örnek olarak ise Pamuk Prensesi verebiliriz.

Kısacası tüm Türk masla kahramanları örnek olabilecek ve dersler verebilecek özellikler taşımaktadır ve dolayısı ile de Türk kültürünü yansıtmaktadır.

Türk Masal Kahramanları ve Özellikleri Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz