Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Haziran 2018

İran’ın Gelenek ve Görenekleri Nelerdir

Her ülkenin kendine ait belirli bir gelenek ve görenekleri bulunmaktadır. Her insan kendi ülkesinin gelenek ve göreneklerini bilmelidir. Diğer ülkelerinde gelenek ve göreneklerinde haberdar olmak gereklidir. Bu yazıda biz size İran ülkesinin gelenek ve göreneklerinden bahsedeceğiz. Peki İran’ın gelenek ve görenekleri neler olmaktadır? Bu sorunun yanıtına ve bu konu ile ilgili çok daha fazlasına sizin için hazırlamış olduğumuz bu İran’ın Gelenek ve Görenekleri Nelerdir adlı yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İran dini kurallar ile yönetilen bir ülkedir. Dinin gereklilikleri suçları ve kararları belirlemektedir. Aynı zamanda kültür olarak da dinin gerektirdikleri dikkate alınmaktadır. İran ülkesinde yaşamlarını sürdüren insanlar dine göre hareket ederler. İran’a ait bir evlilik öncesi gerçekleştirilen aşamalardan bahsedelim. Öncelikle kız isteme merasiminden bahsedecek olursak, bu merasim görücü usulü olarak gerçekleştirilir. Evlilik kararı alınması için büyükler biraraya gelmektedir. Söz kesme olayı gerçekleştirilir ve nişan ile evlilik tarihi ile ilgili kız tarafından tarih konusunda haber beklenmektedir.

Nişanın gerçekleşmesi için ise bütçeye göre bir yer ayarlanır. Yemekli bir eğlence organize edilir. İran’da çalgı gibi müziklerin de yasak olduğu bilinmektedir. Bu törende erkek tarafının kız tarafına çiçek getirdiği bilinmektedir. Bu çiçeğin gelinin elbisesi ve bileği ile uyumlu olmasına dikkat edilir. Yüzükler aile arasında takıldıktan sonra nikah gününe hazırlıklar başlanır. Nikahlar kıyıldıktan sonra düğün gününde de ayrıca bir göstermelik nikah yapılmaktadır.

İran’ın Gelenek ve Görenekleri Nelerdir Adlı Yazımız İle İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Bize Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz