Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

Topraklama Nedir Nerelerde Kullanılır?

Bu yazımızda topraklama nedir nerelerde kullanılır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Elektrik tesisatları genelde iletken kablolarla birlikte faz ve topraklama hatlarından da oluşur. İletken kablolar, faz ve nötr hatlarından oluşurken, elektriğin iletilmesi için gereklidir. Topraklama hattı da fazla elektrik yüklenmesine karşı alınan bir önlemdir.

 

Topraklama, herhangi bir elektrik kaçağının özel ve direnci az olan bir iletkenle toprağa verilmesidir. Böylece elektrik kaçağı önlenir ve insanlara zarar vermesi engellenir. Topraklama, hayatidir. Elektrik kaçağı kişilere doğrudan zarar verebilir ya da elektrik kaynaklı yangınlara neden olabilir.

Topraklama, bir tedbirdir. Elektrik kaçağını en aza indirmek için ayrı bir hattın toprağa ulaşmasıyla fazla elektrik yükünün çekilmesi vasıtasıyla kullanılmaktadır. Topraklama, sabit ve seyyar prizlerde bulunması gereken bir sistemdir. Topraklamaya dikkat edilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Alisya dedi ki:

    Çok güzel bir açıklama olmuş aydınlatıcı ve anlaşılır bir yazı olmuş

  2. Fatmagül dedi ki:

    Topraklama nedir araştırırken bu yazıya denk geldim topraklamanın önemi bu konuda çok güzel açıklanmış bence ölümlerin önlenmesinde bile etkili olabilecek önemli bir yazı olmuş.

Yorum Yaz