Toprak Kirliliği Nedir Kısaca

Bu yazımızda toprak kirliliği nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çevre sorunları ve kirlilikleri daha çok beşeri faaliyetler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Beşeri faaliyetlerde doğaya en fazla zarar veren sanayileşmedir. Sanayileşmeye bağlı olarak endüstri alanlarının genişlemesi ve sanayi şehirlerinin de kurulması çevre kirliliklerinin yaşanmasına neden olmaktadır.

Çevre kirlilikleri, ses kirliliği, ışık kirliliği, su kirliliği, hava kirliliği ve toprak kirliliği olarak meydana gelmektedir. Toprak kirliliği de bir çevre kirliliği çeşididir. Tarımın endüstriyel bir hal alması toprak kirliliğinin yaşanmasına neden olmaktadır.

Tarım ve hayvancılığın doğal yollardan yapılmaması, şehirleşmenin doğayı tahrip etmesi, ormanların yok olması toprak kirliliğinin artmasına neden olmaktadır.

Toprak kirliliği, katı, sıvı ve radyoaktif atıklar bakımından toprağın fiziksel ya da kimyasal bozulmalar sonucunda özelliklerini kaybetmesidir.

2 yorum

  1. Toprak kirliliği bence tüm canlıların sağlığını yakından tehdit eden bir sorundur. dolayısıyla da bu kadar önemli bir dünya sorununu ele almanız çok güzel olmuş.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.