Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Toprak Kayması Nedir Kısaca Nasıl Oluşur?

Bu yazımızda toprak kayması nedir kısaca nasıl oluşur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Yeryüzünde iklim faaliyetleri sonucunda karalar üzerinde toprak özellikleri ve yeryüzü şekilleri oluşmakta ve bozulmaktadır. İklimler, yeryüzü şekillerinin oluşmasında ve toprak özelliklerinin belirlenmesinde etkilidir.

Karalar üzerinde, toprakların yağışlar sonucunda kayması meydana gelmektedir. Toprak kayması, toprağın üst kısmının yağışlar sonucunda aşınarak yer değiştirmesidir. Toprak kayması, erozyon ve heyelan şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Erozyon, toprağın üst kısmının yağışlar nedeniyle kaymasıdır. Heyelan ise, toprağın bir kitle olarak tamamen yer değiştirmesi ve yeni bir şekil alması sonucudur. Erozyon ve heyelan doğal afetlerdendir. Yağış rejiminin düzensiz olduğu ve sık yağış alan bölgelerde meydana gelmektedir. Özellikle dağ yamaçlarında oluşan toprak kayması, canlı hayatına zarar vermektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. elif dedi ki:

    yok ama toprak kaymasi basimisa telikelidir neden bu toprak kaymasi insanlarin kavasina yada insanlar heryerine birse olabilidir.

  2. kibariye dedi ki:

    Derste ki konumuz gereği toprak kaymasının ne olduğunu araştırmam gerekiyordu. Bir çok siteye baktım fakat çok ayrıntıya girilmiş o yüzden sizin yazınızı kullandım.

Yorum Yaz