Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Mayıs 2022

Toprak Ana Kitabı Özeti Kısa

Aşağıda toprak ana kitabı özeti kısa kısaca olarak ele alacağız.

Toprak Ana Kitap Özeti

Tolunay ile Savankul evlenirler. Geçimlerini toprak işçiliği yaparak sağlamaktadırlar. Toprağa bakmak ve topraktan ürün elde etmek geçimlerinin esasını oluşturmaktadır. Üç çocukları olmuştur. En büyük ve erkek olan Kasım evlilik çağına gelmiştir. Aliman ile evlenmiştir. Aliman ve Kasım da topraktan geçinmeye başlamışlardır. Toprak işçiliği bütün hayatlarını kuşatmıştır.

Savaş yılları gelip çatmıştır. Erkekler bir bir asker olamaya cepheye çağrılmaya başlanmıştır. Kadınlar geride kalarak ağıt yakmaya başlamıştır. Kadınların bu durumu erkekleri de çok üzmüştür. Ne yazık ki ülke zor günler geçirmektedir. Bu durumdan toprak işçiliği de etkilenmektedir. Seferberlik halinde kadınlar da askere çağrılmaya başlanmıştır.

Askere gitmek zorunda kalan kadınlar nedeniyle toprak işçiliği bitme noktasına gelmiştir. Toprak ana sabırla insanları beklemeye başlamıştır. Fakat savaş zorluğu ile beraber kıtlık ve sefalet de baş göstermiştir. Toprak ile uğraşan köyün açlık, kıtlık, kuraklık ve savaşla mücadele etmesi çok zor olmuştur.

Toprak Ana kitabı bütün bu zorlukların yaşandığını ve zorlukların neler olup nasıl üstesinden gelindiğini anlatmaktadır. En önemli edebi eserler arasında savaş yıllarını anlatan ve unutturmayan bir kitap olması onu değerli kılmaktadır. Toprak Ana çok okunanlar arasındadır.

Toprak Ana – Kahramanlar

*Toprak ana

*Tolunay

*Savankul

*Kasım

*Aliman

Toprak Ana Kitabı Özeti Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. vldan dedi ki:

    ben açıkçası beğendim, toprak ana özeti kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

Yorum Yaz