Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Mayıs 2022

Ayasofya Konuştu Kitap Özeti Kısa

Aşağıda Ayasofya konuştu kitap özeti kısa kısaca olarak ele alacağız.

Ayasofya Konuştu Kitap Özeti

Ayasofya Konuştu, Füsun Çetinel’in yazdığı çocuk kitaplarından biri olarak en önemli eserler arasında bulunmaktadır. Hikayenin kahramanı annesi ölen ve dayısıyla birlikte yaşamak zorunda olup ona destek olan Veli adındaki bir çocuktur.

Veli, Ayasofya’nın arka sokaklarında boncuk satarak geçimini sağlamakta ve harçlık çıkarmaktadır. Veli’nin başından birçok olay geçerken dertleri de peşini bırakmaz. Ayasofya’nın etrafında geçen hayatında bin bir türlü dertle uğraşmak zorunda kalmıştır.

Veli zeki ve çalışkan bir çocuk olarak dikkat çekmektedir. Yoksulluk ve yokluk içinde olması onun azmini asla kırmamıştır. Eser en önemli eserlerden biri olarak Ayasofya’nın gizemini de anlatmaktadır. Ayasofya tarihi önemi çok büyük olan bir eserdir. Genelde çocukların uzak durduğu tarih kitaplarının aksine bu kitap çocukların oldukça ilgisini çekmektedir.

Yazar bu kitapta akıcı ve anlaşılır bir dil kullanarak dramı, yokluğu, yoksulluğu, paylaşmayı, dayanışmayı, yardımlaşmayı, cesareti, azmi, sabrı, gizemi, muştuyu aşılamaktadır. Bu kitapla çocukların eğitim ve öğretim seviyeleri de yükselmekte, kendilerini gerçekleştirmekte kaynak eser olarak da okunmaktadır.

Bu kitapla yazar edebiyat dünyasında ve özellikle çocuk edebiyatında önemli bir yere sahip olmuştur. Bu tür eserlerin artması çocukların tarihe olan ilgisini de arttırmaktadır.

Ayasofya Konuştu – Kahramanları

*Veli

*Annesi

*Dayısı

Ayasofya Konuştu Kitap Özeti Kısa Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Merhaba dedi ki:

    Teşekkür ederim

Yorum Yaz