Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Toplumsal Sorunlar İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda toplumsal sorunlar ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan sosyal bir varlık olarak etrafını saran çevresiyle sosyal ilişkiler kurmaktadır. Bireysel ve toplumsal ilişkiler yumağı hayatın devam etmesini sağlar. Bireysel olarak alınan kararlar, toplumsal hayatta da kendini gösterir.

Toplumsal düzen, ahlaki ve hukuki sistemlerle çevrelenmektedir. Bu sistemlerin kuralları milli olmakla beraber insani ve evrenseldir. Bu durumda toplumsal düzenin sağlanması, yine insan merkezli bir yaklaşımla gerçekleşmektedir.

İnsanın olduğu her yerde sorunlar da olacaktır. Çünkü insan hata eden bir varlıktır. Mükemmel bir toplum düzeninden ve insandan bahsetmek abestir. Toplumsal sorunlar, ahlaki ve hukuki olarak kuralların bir şekilde çiğnenmesiyle gerçekleşir.

Bu her alanda ortaya çıkabilir. Siyasi, iktisadi, sosyal veya kültürel olarak toplumsal sorunlarla yine toplumsal olarak muhatap oluruz. Toplumsal olarak yaşadığımız sorunları aşmak yine toplumu bir arada tutan dinamiklerin sayesinde gerçekleşir.

Sorunların, çözüme kavuşması için çözüm üreten mekanizmalarında bağımsız ve tarafsız olarak hakikatin peşinde olmaları gerekir. Burada öncelik insani değerlerdir. İnsana değer verilen ve insan hayatının öncelendiği her yerde toplumsal sorunlar da rahatlıkla aşılır.

Toplumsal olarak sorunlar yaşanıyorsa, bireysel olarak çözümler üretmek de mümkündür. Fakat bireysel olarak mücadeleden vazgeçmek, sorunları daha da büyütür. Şimdilerde buna kamuoyu oluşturmak denmektedir. Toplumsal sorunların çözüme kavuşturulmasını hızlandıran kamuoyunun ya da halk kanaatinin oluşması ve itibara alınmasıdır.

Sorunlar insan odaklı gerçekleşiyorsa, çözümler de insan merkezli olmalıdır. Sorunlar herhangi bir odaktan beslenip büyüyorsa, çözümler yine insan merkezli olmalıdır. Sorunların çözümü insani değerlerin yaşatılmasıdır.

Toplumsal Sorunlar İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sanane dedi ki:

    Çok yazmişsiniz

  2. cemil dedi ki:

    Türkçe öğretmenim toplumsal sorunlar ile ilgili kompozisyon ödevi verdi. Bu yazınız ile ödevimi rahatlıkla yaptım ve şimdi yaşasın ödev yapmak diyorum :)

Yorum Yaz