Tolunoğulları ve İhşid Devletleri Ne Zaman ve Nerede Kurulmuştur? Bu Dönemin Önemli Siyasi ve Sosyal Gelişmeleri Nelerdir?

Aşağıda Tolunoğulları ve İhşid Devletleri ne zaman ve nerede kurulmuştur bu dönemin önemli siyasi ve sosyal gelişmeleri nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Tolunoğulları, Türkler tarafından kurulan bir devlettir. 868 senesinde Filistin coğrafyasında kurulmuştur. Tolunoğulları tarihte kurulan lokal devletler arasında bulunmaktadır. Mısır coğrafyası üzerinde yayılmıştır. Başkenti Kahire olmuştur. Abbasi döneminin çöküş döneminde kurulan bir devlet olarak etkin hinterlanda sahip olmuştur.

Ihşid Devleti, Akşit Devleti olarak da bilinmektedir. Tolunoğulları Devleti’nin yıkılması sonucunda kurulmuştur. Aynı coğrafya üzerinde hakimiyet kurmuştur. Türk – İslam devleti olarak tarihe geçmiştir. Bu iki devlet etkili olduğu topraklar üzerinde İslam’ın yaşanmasını ve yerleşik hale gelmesini sağlamıştır. Sosyal ve kültürel hakimiyet alanları oluşturmuşlar ve siyasi mücadele içinde bulunmuşlardır.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.