Thomas Edison Tarafından Ampul Nasıl Bulundu?
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Thomas Edison Tarafından Ampul Nasıl Bulundu?

Aşağıda Thomas Edison tarafından ampul nasıl bulundu kısaca olarak ele alacağız.

Ampul tarihin en önemli icatlarından biridir. Elektriğin keşfedilmesinin ardından aydınlanma araçlarının da gündeme gelmesi ampulün önündeki bilimsel engellerin aşılmasında etkili olmuştur. Tarihte ampulle ilgili çalışmaların yapılmasında en meşhur isimlerden biri de Thomas Edison’dur.

Bir şirketi olan Edison, ampulü bulmak için birçok deney yapmıştır. Deneyler sonucunda sürekli başarısızlığa uğramasına rağmen asla pes etmemiştir. Thomas Edison, elektriğin bir şekilde ampulü aydınlatmak için kullanılmasını ön görerek çalışmalarını sürekli olarak sürdürmüştür. Birçok asistanla çalışarak bu işe gecesini gündüzünü vermiştir.

Thomas Edison, ampulün içine iplik haline getirilmiş kömürlerin sokulması için bazı çalışmalar yapmıştır. Bunun için kömürleştirilmiş unsurların iplik haline getirilerek havası boşaltılmış ampulün içine yerleştirilmesi ampulün icadında son aşamaların yaşanmasına neden olmuştur.

Edison’un bu fikri sayesinde elektrik verilen ampul yanmaya başlamıştır. Ampulün yanma süresini ölçmekle işe başlayan çalışanları, uzun süre yandığını görünce, icadın tamamen sonuna gelindiğini kavramıştır. Böylece ampul teknik olarak ilkel de olsa bulunmuştur. Ampulün bulunmasıyla Londra sokakları aydınlatılmaya başlanmıştır. Ampulün teknik olarak geliştirilmesiyle aydınlatma sistemleri sürekli olarak gelişim göstermiştir.

Günümüzde tasarruf ampulleri de elektriğin tasarruflu kullanılmasını sağlamaktadır. Böylece enerji kaynakları düzenli ve yararlı bir şekilde kullanılmaya devam etmektedir. Çünkü enerji bir ülke için çok önemlidir. Dışa bağımlılığın azalmasına neden olur.

Thomas Edison Tarafından Ampul Nasıl Bulundu Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. berşan dedi ki:

    Thomas Edison ampulü nasıl bulmuş bunu hikayeleştiren bir belgesel var mı acaba bilen var mı ? Ben çok merak ediyorum böyle icatların bulunuş süreçlerini… Birkaçını izledim çok etkilendim.

Yorum Yaz