Haçlı Seferleri Hakkında Kısa Bilgi Özet
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Haçlı Seferleri Hakkında Kısa Bilgi Özet

Aşağıda haçlı seferleri hakkında kısa bilgi özet kısaca olarak ele alacağız.

Haçlı Seferleri, 1096 – 1270 yılları arasında yaşanmıştır. Hristiyan birliklerinin kutsal ittifak oluşturarak Müslümanların üzerine gelmesi ve çeşitli coğrafyalarda istila hareketleri gerçekleştirmeleri yıkımların, kayıpların, ölümlerin, soykırımların yaşanmasına neden olmuştur. bir kemik güç oluşturarak tamamen Hristiyan metinlerinde yer alan birlik ve beraberlik duygu ve düşünceleriyle İslam olan topraklara saldırmışlardır.

Tarihte toplamda sekiz haçlı seferi yaşanmıştır. 11. yüzyılda başlayan haçlı seferleri 13. yüzyılın sonuna doğru da bitmiştir. Yaklaşık olarak iki yüz sene zarfında sekiz defa irili ufaklı olarak gerçekleşen haçlı seferleri İslam dünyasında büyük kayıplar yaşanmasına neden olmuştur.

Haçlı seferlerine karşılık veren İslam devletleri de Hristiyan birliklerine ve onların kutsal bildiklerini ve aslında İslam için değerli olan kutsalları ele geçirmişlerdir. İslam ve Hristiyanlık mücadelesinde Hristiyanlık her zaman muharref bir pozisyonda bulunmaktadır.

Birinci Haçlı Seferleri, Haçlıların İslam beldelerinin en önemli kısımlarını ele geçirmeleri ile sonuçlanmıştır. Bunların başında da Kudüs şehri gelmektedir.

İkinci Haçlı Seferleri, Haçlılar, Büyük Selçuklu Devleti’ne yenilmiştir, Urfa’yı terk etmişlerdir.

Üçüncü Haçlı Seferleri, 1187 yılında Hittin Savaşı’nda Kudüs’ün alınmasıyla Haçlılar harekete geçse de başarılı olamamışlardır.

Dördüncü Haçlı Seferleri, Kudüs merkezli gerçekleştirilmek istenmiştir. Bu haçlı seferi Anadolu’nun İslam hakimiyetinde olduğunun görülmesiyle akamete uğramıştır. Diğer dört haçlı seferi de ufak çaplarda meydana gelmiştir.

Haçlı Seferleri Hakkında Kısa Bilgi Özet Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. enver dedi ki:

    Haçlı seferleri; Avrupa Hıristiyan devletlerinin, Kudüs ve kutsal yerleri Müslümanların elinden almak için giriştikleri seferlerdir. Benim bildiğim toplam 9 haçlı seferi düzenlenmiştir.

Yorum Yaz