Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Tevekkül Nedir Örnek Vererek Açıklayınız.

Bu yazımızda tevekkül nedir örnek vererek açıklayınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İslam’da ahlak ve ibadet prensiplerinde her şey Allah’ın rızasını kazanmak için yapılır. Allah için, Allah’tan bekleyerek ve Allah ile beraber hareket etme fiilleri, fikir ve his dünyasının da tesiriyle muamelat olarak bir kamil olma hali tahakkuk eder.

 

Allah için yapılan her şey rıza kazanmak içindir. Allah ile beraber olma ihsandır. Allah’tan bekleyerek hareket etme tevekküldür. Tevekkül, vekillendirmedir. Vekil seçmedir. Tevekkülün mutlak manası Allah’ı vekil seçerek hareket etme ve yalnız Allah’a güvenmedir.

Tevekkül, Allah’a güvenerek çalışmak, çabalamak eylemidir. Mesela, tarımla uğraşan birinin toprağı işlemeden ve bakımını yapmadan Allah’a dua ederek mahsul istemesi abestir.

Tevekkül ise, tarımla uğraşan birinin toprağı işleyip, toprağın bakımını yaptıktan ve haşatını ektikten sonra Allah’ın emeğini muhafaza etmesi için, bereketlendirmesi için dua etmesi halidir. Yani çalışıp, çabalayıp elinden geleni yaptıktan sonra Allah’a güvenme eylemidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. anonim dedi ki:

    işime yaradı

  2. mina dedi ki:

    Tevekkül nedir örnekleri ile birlikte açıkladığınız için teşekkür ederim ben bu konuyu sizin verdiğiniz örnek sayesinde daha iyi kavradım elleriniz dert görmesin :)

Yorum Yaz