Termometre Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Termometre Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir?

Aşağıda termometre çeşitleri ve kullanım alanları nelerdir kısaca olarak ele alacağız.

Termometre, sıcaklık derecesinin ölçülmesine yarayan bir ölçüm cihazıdır. Cıva termometresi her zaman kullandığımız bir termometre çeşididir. Termometreler sıcaklığın ölçülmesini saplamaktadır. Bu nedenle dijital olarak da geliştirilmiştir. Birçok termometre çeşidi bulunmaktadır.

Termometre çeşitleri şu şekildedir:

*Azotlu Termometre

Cismin ışıması ile sıcaklığın ölçülmesini sağlar. 1600 dereceye kadar ölçümler yapmaktadır. Bunun haricinde yüksek sıcaklıklarda pirometre kullanılmaktadır.

*Termostat

Termostat ısı ve sıcaklık dengesinin oluşması ve sıcaklığın korunması için geliştirilen bir sistem olarak belli bir sıcaklık değerinde kalmayı sağlayan bir cihazdır.

*Metal Termometre

Cıva ve alkollü termometrelerin ölçemediği sıcaklıklarda kullanılmaktadır. 1600 dereceye kadar olan sıcaklıklarda kullanılmaktadır. Daha çok fırınlarda kullanılmaktadır.

*Sıvılı Termometre

Cıva ve renklendirilmiş alkol kullanılarak geliştirilen termometreler olarak sıcaklık farkı ile genleşme ve büzüşme özelliklerine göre sıcaklığın ölçülmesi esasına dayanılarak kullanılan cihazlardır. Oda sıcaklığını ölçmek için kullanılmaktadır.

*Hasta Termometresi

Vücut sıcaklığının ölçülmesini sağlayan bir termometre olarak kullanılmaktadır. Metallerin ısı ve sıcaklık iletimi özelliklerine göre kullanılmakta ve dijital ölçüm yapmaktadır.

*Gazlı Termometre

Gazların genleşmesi ve büzüşmesi esasına dayanarak sıcaklık farkının oluşmasından hareketle ölçüm yapmaya yarayan bir termometre olarak kullanılmaktadır.

*Alkollü Termometre

Alkolün uçuculuk ve genleşme ile büzüşme özelliğinden yararlanılarak geliştirilen bir termometre olup yaygın olarak kullanılmaktadır.

Termometre Çeşitleri ve Kullanım Alanları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. selin dedi ki:

    Termometre; sıcaklığı ölçmek için kullanılan alet ama çeşitleri olduğunu bilmiyordum burada okudum öğrenmiş oldum. Hava durumu olaylarında ve meteorolojik olaylarda kullanılır daha çok.

Yorum Yaz