Web sitemize hoşgeldiniz, 02 Aralık 2020

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi

Aşağıda 8 Mart dünya kadınlar günü tarihçesi kısaca olarak ele alacağız.

Dünya tarihinde çok önemli günler bulunmaktadır. Bunlardan biri de dünya kadınlar günüdür. Bu gün kadın işçilerin haklarını savunması adına direniş gerçekleştirdikleri bir gün olarak tarihe geçmiştir. Kadın işçilerinin ağır koşullarda çalışarak sömürülmeyi reddettiği bir gün olarak bilinmektedir. Günümüzde kapitalist bir anlayışla kadına verilen değerin bir göstergesi olarak algılanması haklar ve sorumluluklar bakımından göz boyama şeklinde gerçekleştirilmektedir.

8 Mart 1857 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nin New York eyaletinde kadın işçilerinin ağır koşullarda çalışmayı reddetmesi ve çeşitli protestolar gerçekleştirerek haklarını savunması sebebiyle dünya gündeminde yer alan bir olay olarak işçi kadın haklarının korunmasını önceleyen bir gün olarak kutlanmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri’nde çıkan olaylar nedeniyle ölüm ve yaralanmalar olduğu da söylenmektedir. İşçi kadın haklarının her türlü sömürülmeye karşı korunması ve sağlanması amacıyla insanların harekete geçtiği bir gün olmuştur.

Dünyada işçilerin hakları daima erkek işçiler üzerinden savunulmuştur. Fakat gerçek odur ki kadın işçiler de bulunmaktadır. Çalışmak zorunda olan kadınların haklarının savunulması her zaman ikinci planda bırakılmıştır. Fakat tarihte yaşanan olayların bize gösterdiği işçi kadınlar da hakları için mücadele vermişlerdir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak bütün dünyada kutlanmaktadır. Her türlü haksızlık ve adaletsizlik karşısında birlik ve beraberlik içinde olmanın gerekliliği ve sorumluluğu bugünün anlam ve önemini ifade etmektedir.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü Tarihçesi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. cemre dedi ki:

    8 Mart Dünya Kadınlar Günü evet çok güzel gün o günlerde kadınlarımızı hatırlayıp bir jest yapılabilir. Ama bu jestler bugünde kalmamalı her gün kadınlar el sütünde tutulmalı diye düşünüyorum.

Yorum Yaz