Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Temmuz 2021

Teokrasi Nedir Kısaca Bilgi

Bu yazımızda teokrasi nedir kısaca bilgi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Devlet yönetim sistemleri, geleneksel olarak teamüllerden ya da hukuk sistemlerinin doğrudan insanlar tarafından oluşturulmasıyla ortaya çıkabilir. Bazı devlet sistemleri şeklen olmasa da sistem olarak din merkezli olabilir.

 

Tarihte din, kültür, örf ve gelenek devlet yönetim sistemlerinin etkili olmasında ve yaygınlaşmasında önemli bir yere sahiptir. Site devletlerinden günümüze asırlar boyunca birçok devlet yönetim sistemi bulunmuş ve uygulanmıştır.

Adalet, siyaset, sosyal haklar ve hukuk sistemlerini geliştiren her devlet varlığını korumuştur. Devlet yönetimi sistemlerinden biri de teokrasidir. Teokrasi ile yönetilen devletlerde teokratik unsurlar ön plana çıkar.

Teokrasi, devlet yönetimi sistemlerinin dini referans kabul ederek tahakküm etmesidir. Teokrasi, dine dayalı yönetim sistemlerinde devletin aracı olarak kullanılmaktadır. Tarihte din merkezli yönetim teamülüne sahip devletler, teokratik olarak bilinir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ümran dedi ki:

    Teokrasi nedir açıkçası cevabını bu yazıyı okuyarak öğrendim çünkü çok anlaşılır anlatmışsınız çok faydalı bir yazı oldu benim için yüz üzerinde yüz veriyorum bu yazıya :)

Yorum Yaz