Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2020

Temizlikte Sabunun Önemi

Temizlik insanların sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi için kazanmaları gereken en önemli alışkanlıklardan birisidir bu nedenle de insanlar bedenlerini ve yaşadıkları alanları temiz ve düzenli tutmalıdır.

sabun14f9f63a-13052013073154Temizliğin olmazsa olmaz bir unsuru da sabundur. Sabunlar günlük yaşamımızda bizim için vazgeçilmez birer temizlik maddesinden sadece birisidir. Sabunlar sayesinde kişisel temizlik ve çevre temizliği daha sağlıklı bir şekilde yapılmaktadır. Sabunların temizliği sağlamasındaki en büyük neden ise yapılarında bulunan yağ asidi ve tuzlardır. Bu yağ asidi ve tuzlar; stearik asit, palmitik, asit, oleik asit gibi maddelerdir.

Sabunun yapısında bulunan kimyasal maddeler bedenimizde olan ya da kirli bir alanda olan yağ moleküllerini ve bakterileri temizler. Bu sebepten dolayı banyolarda kullanılan bitkisel ve hayvansal sert sabunlar yağ asitlerinin sodyum tuzundan üretilmektedir. Aynı zamanda sabunların yapısında musluklardan akan suda bulunan kalsiyum ve magnezyum maddeleri de görülmektedir.

Sabun sayesinde cildimizde bulunan yağ asitleri sabunun yapısındaki kalsiyum ve magnezyum ile etkileşime girer ve derideki yağ molekülleri, kirler temizlenir. Ancak sabun seçimi doğru bir şekilde yapılmadığında temizlik için önemli bir madde olan sabun cilde zarar da verebiliyor.

Temizlikte Sabunun Önemi Nedir Hakkındaki Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. masmavi temizlik dedi ki:

    her yere temizlik,her yerde temizlik.Temizlikte güvenilir adres

  2. yusuf dedi ki:

    Sabunun hayatımızda olmasının büyük önemi vardır. Özellikle içinde bulundurduğu maddeler ile birlikte kişisel temizliğimizde en çok ihtiyaç duyduğumuz üründür. Ellerimizi yıkarken mikroplardan arındırmak için suya ve sabuna ihtiyaç duyarız.
    Sabun içerdiği kimyasal maddelerin etkisi kirleri ve yağların temizlenmesine etkilidir. Yağ asidi ve sodyum tuzlarından yapılan sabunlar evdeki musluklarla birlikte temizlikte etkili oluyor. Cilde sürülmesi ile etkileşime girerek tahrişe sebep oluyor aşırı kullanımında cilde zarar verebilir.
    Kişisel temizlikte mutlaka ellerimizi sabunlayarak yıkmamız gerekli olur. Temizlik herkes için önemli olmaktadır. Her insan bunu bilerek kendi kişisel temizliklerini yapabilirler. Sağlıklı bir yaşam için sabunu hayatımızı her alanına dahil ederek temizlenmeliyiz.

Yorum Yaz