Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2020

Mısır Takvimi Hakkında Bilgi

Mısır takviminin Özellikleri;

Mısırlılar; 365 gün olarak güneş yılı esaslı takvimi oluşturmuşlardır. İ.Ö V. binden sonra Mısırlılar her yılı 12 aya bölmüşlerdir ve her ayı da otuz güne bölmüşlerdir. Bununla birlikte Mısırlılar 5 artık günü hesabını yapmayı da unutmamışlardır.

Gökbilimciler mısır yıllarını “kararsız” veya “sabit olmayan” gibi ifadelerle tanımlamaktadır. Ancak Mısırlılar bu yılların 6 saat kısa olduğunu ve 1460 sene sonrasında Sirius’un doğmasıyla yeni yılın, resmi yılın ilk günü ile çakıştığını biliyorlardı. Bunun sonucunda da bu dönemi Mısırlılar Sirius’un Mısır dilindeki adı olan Sothis’ten ilham alarak isimlendirmişlerdir. Ayrıca isminden de anlaşılacağı gibi Mısırlılar bu güneş yılı esaslı takvimi oluştururken Dünya’nın güneş etrafındaki hareketlerini göz önünde bulundurmuştur.

Yahudilerin meydana çıkarmış olduğu takvimde ise aylar 29-30 gün çekiyordu ve bir yıl 12 aya ayrılmıştı. Her üç ayda bir ise artık ay bulunuyordu. Bu açıdan bakıldığında Mısırlıların bir çok hesaplamaları sonucunda meydana getirdikleri güneş yılı esaslı takvim günümüzdeki takvim özelliklerine daha yakın olarak ilerlemiştir.

Mısırlıların Takvimi Konusundaki Yorum ve Görüşlerinizi Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Sinem dedi ki:

    ben şahsen çok beğendim ödevim tamamlandı sayenizde teşekkürler

  2. halime dedi ki:

    Okul ödevim için işe yaradı konu anlatacağım yarın teşekkürler.

Yorum Yaz