Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Telefon Ne Zaman İcat Edildi?

Bu yazımızda telefon ne zaman icat edildi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Telgrafın keşfi ve elektrikli olarak geliştirilmesinden sonra iletişim alanındaki icatlar ve keşifler hızlanmıştır. 1876 yılında Graham Bell, ses dalgaları üzerine yaptığı çalışmalar neticesinde, sağırlar için bir makine yapmak istemiştir.

Ses dalgalarının elektrik kablolarıyla taşınması üzerinde yoğunlaşan ve mıknatısın sağladığı elektromanyetik alanlardan yararlanarak ses dalgalarının aktarılması üzerinde çalışan Graham Bell, 1876 yılında telefonu icat etmiştir.

Telefon, ses dalgalarının kablolar sayesinde aktarılması ve manyetik alanda dalgalarına dönüşmesiyle çalışır.  19. yüzyılın en büyük icatlarından biri olarak telefon 20. yüzyılda yaygınlaşmış ve merkez şehirlerde kullanılarak dünya çapında yayılmıştır.

Türkiye’de ilk kez 1908 ve 1911 yıllarında kullanılmıştır. Cumhuriyetten sonra 1926 yılında Ankara’da ve merkez şehirlerde kurulmuş ve yeni santraller oluşturulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. rüveyda dedi ki:

    teşekkürler telefon ne zaman icat edildi öğrenmiş oldum ödevim bitti :)

  2. melis dedi ki:

    Adam üşenmemiş telefonu icat etmiş, ben kalkıp şarja takmaya üşeniyorum, ne kadar ayıp bi şey… Graham Bell telefonu icat ettiğinde, Demet Akalın’ın 50 cevapsız araması vardı.

Yorum Yaz