Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

TBMM’de Kabul Edilen Yasaları Kim Onaylar?

Bu yazımızda TBMM’de kabul edilen yasaları kim onaylar kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Cumhuriyet yönetim sisteminin en büyük özelliklerinden biri de kuvvetler ayrılığının demokratik olarak sağlanmasıdır. Cumhuriyeti oluşturan kuvvetler yasama, yürütme ve yargı şeklinde oluşmaktadır. Yasama, yürütme ve yargı birbirinden ayrıldığı nispette yönetim kuvvetlidir.

Yasama kuvveti, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin elindedir. Yürütme hükümetin elindedir. Yargı ise bağımsız ve tarafsız mahkemelerin elindedir.

Yasama, kanun çıkarma, kaldırma ve değiştirme hakkına sahiptir. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin genel kurullarında görüşülen kanunlar alt komisyonlardan geçerek kurullara gelir. Kuruldan da cumhurbaşkanlığına ulaşır.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen yasaları cumhurbaşkanı onaylar. Onaylamazsa veto eder. Kanun teklif halinde yeniden görüşülür ve genel kurulda karara bağlanıp yeniden onaya sunulur. Kabul edilen yasaları onaylayan cumhurbaşkanlığıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Azranur dedi ki:

    Yasaları kim koyar açıkçası bu sorunun cevabını ben bilmiyordum bu yazıyı okudum ve artık cevabını biliyorum çok açıklayıcı ve bilgilendirici bir yazı olmuş.

Yorum Yaz