Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

TBMM Neden Kuruldu Kısaca

Bu yazımızda TBMM neden kuruldu kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’na girip büyük darbeler alarak kayıplar yaşaması sırasında Anadolu’da savaş sonrası Milli Mücadele başlamıştır. Milli Mücadele yıllarının 1919 yılında başlaması Anadolu’da bir direniş hareketinin oluşması içindir. Çünkü savaş sonrası ikinci dalga işgal hareketleri antlaşmalar doğrultusunda gerçekleştirilmek istenmiştir.

Osmanlı Devleti’nin bu durum karşısında siyasi iktidarsızlık da yaşaması durumu daha vahim hale getirmiştir. Milli Mücadele yılları Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkmasıyla devam etmiştir. Samsun, Amasya, Erzurum ve Sivas şehirlerde genelge yayınlayarak kongreler gerçekleştirmiş ve Ankara’ya gelerek İstanbul Hükümeti’ne karşı Ankara Hükümeti’ni 23 Nisan 1920 gününde Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla gerçekleştirmiştir. Cumhuriyetin ilan edilmesiyle meclisin başına Türkiye yazılmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ada dedi ki:

    TBMM’nin kurulmasının nedeni; Kurtuluş Savaşı sonrası Osmanlı hükümetinin sorunlarla baş edememesi sonucunda, düşmanları yurttan kovabilmek egemenlik ve bağımsızlığa kavuşmak için yeni meclis kurulmuştur.

Yorum Yaz