Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Temmuz 2021

TBMM Ne Zaman Kurulmuştur?

Bu yazımızda TBMM ne zaman kurulmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’nın ardından yaşanan gelişmeler sonucunda düşman devletleri yeniden Anadolu üzerine saldırmak için işgal hareketleri başlatmıştır. Bu işgal girişimleri Milli Mücadele’ye neden olmuştur.

Milli Mücadele yılları 1919 – 1922 arasındaki dönemdir. Bu dönemde Kuvayı Milli hareketleri vatan müdafaasında bulunmuştur. Bu dönem içinde Milli Mücadele örgütlenme faaliyetleri İstanbul Hükümeti ve Ankara Hükümeti tarafından gerçekleştirilmiştir.

Milli Mücadele yılları 19 Mayıs 1919 günü perçinlenmiştir. Genelgeler ve kongreler gerçekleştirilmiştir. Ankara’ya gelen Mustafa Kemal, 23 Nisan 1920 günü Büyük Millet Meclisi’ni açmıştır. Meclis başkanı seçilerek Milli Mücadele’nin örgütlendirilmesini sürdürmüştür.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışı, ulusal egemenlik olarak ilan edilmiştir. Ardından Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Meclis, ulusal egemenliğin tecelli noktasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Hamiyet dedi ki:

    Bu yazınızda TBMM’nin açılışını açıklaya açıklaya ve kısaca yazmanız müthiş olmuş. Yazınız işime çok yaradı. Yazan elleriniz dert görmesin :)

Yorum Yaz