Taş Evler Hangi Bölgemizde Yaygındır Bunun Sebebi Nedir?

Bu yazımızda taş evler hangi bölgemizde yaygındır bunun sebebi nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsanların en temel ihtiyaçlarından biri olan barınma, tabiatın şartlarına göre elverişli alanların imar ve iskan edilmesiyle gerçekleşmektedir.

Yerleşim alanlarının, evlerin mimari yapısının özellikleri sosyal, kültürel, dini olarak ortaya çıksa da birinci derecede coğrafik şartlar estetiğin önüne geçmektedir.

Coğrafik şartlar olarak, iklimden, bitki örtüsünden, toprak özelliklerinden ve yeryüzü şekillerinden korunmak, yararlanmak için mimari gelişmeler yaşanmıştır.

Ülkemizde de farklı iklim tipleri bir arada bulunabilmektedir. Ayrıca bir iklim tipi sadece bir bölgemizde de etkili olabilmektedir.

İklim, yeryüzü şekilleri dikkate alındığında mimarisi taşlardan oluşan evlerin İç Anadolu Bölgesi, Akdeniz Bölgesi, Ege Bölgesi alanlarında yoğunluk kazandığı görülmektedir. Sıcaktan ve soğuktan korunmasının en iyi yolu evi taştan yapmaktır.

1 yorum

  1. Taş evler nerede yaygındır sorusuna bence anlaşılması en kolay düzeyde anlatılmış bu konuda. Diğer sitelerde çok fazla gereksiz bilgi verilmiş ama bu yazıda gereksiz bilgi yok.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.