Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ocak 2022

Tarımda Verimliliği Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bu yazımızda tarımda verimliliği etkileyen faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türkiye tarım önemli ekonomik gelir kaynaklarından birini oluşturmaktadır. İthalat ve ihracat ticaretinin büyük bir kısmını tarım meydana getirmektedir. Ülkemizin toprak yapısı, yeryüzü şekilleri ve iklim koşulları tarıma elverişlidir.

Ülkemizin hemen her bölgesinde tarım yapılmaktadır. Ayrıca verimli ve kaliteli ürünler yetiştirilmektedir.  Ülkemizde tarımı etkileyen faktörler dünya geneliyle aynıdır.

Tarımda verimliliği etkileyen faktörler şu şekildedir:

Sulama

Tarımda sulama önemlidir. Su kaynaklarının ve akarsu yataklarının sulama yapmaya elverişli olması ya da ekonomik maliyetlerle sulama sistemleri kurulması ve tarım ürünlerinin sulanması gerekir.

Gübre kullanımı

Gübrelerin çoğu ürünlere zarar vermektedir. Doğru gübre ve gübreleme yöntemlerinin kullanılmadığı tarımlarda sağlık sorunları ve verim sorunları yaşanır.

Tohum ıslahı

Islah edilen tohumların kısırlaşması ya da verimliliğin ve kalitenin artması için yapılan ıslah çalışmaları tarımı hem olumlu hem olumsuz yönde etkilemektedir. Burada önemli olan sağlığa olan zarardır.

Makine kullanımı

Tarımda makineleşme insan gücünün sınırlılığını aşan bir imkan oluşturduğu için gerekli ve önemlidir. Aynı anda aynı şartlar altında verimli tarım yapılmasına imkan sağlar.

Zirai mücadele

Topraktaki bitki ve böceklerin temizlenmesi ve ilaçlanmasıyla tarım ürünlerinin verimliliğinin ve kalitesinin artması sağlanır.

Toprak bakımı ve analizi

Toprağın temizlenmesi ve özelliğinin korunması tarımda kalite ve verimlilik için önemlidir. Ayrıca toprak analizinin yapılıp ürünlerin uygunluk bakımından hasat etme miktarının arttırılması da tarımı olumlu etkiler.

Tarımda Verimliliği Etkileyen Faktörler Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz