Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Mart 2021

Tarihte Türklerin Yaygın Olarak Oynadığı Oyunlar Hangileridir Nelerdir?

Bu yazımızda tarihte Türklerin yaygın olarak oynadığı oyunlar hangileridir nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Tarihe mücadeleci bir toplum olarak geçen Türkler, savaşçı özelliklerini çeşitli mümareselerle kazanarak, bu mümareseleri de oyun haline getirerek varlıklarını sürdürmüşlerdir. Türklerin hayat tarzı varlık sebeplerini oluşturmuştur.

Türkler, tarih boyunca birçok oyun icat etmişlerdir ve bu oyunların hemen hepsini geleneksel hale getirmişlerdir. Türklerin tarih boyunca oynadıkları oyunlar kültür mirası kapsamında günümüzde de sürdürülmektedir.

Türklerin yaygın olarak oynadığı oyunlar şu şekildedir:

*Güreş

İkili müsabaka şeklinde çayırda ve günümüzde genelde minderde yapılan bir ata sporudur.

*Satranç

Bölmelendirilmiş zemin üzerinde sayılı bölme üzerinde sayılı ve belli taşlarla çeşitli sınırlı hamlelerle oynanan oyundur.

*Cirit

At üzerinde belli bir uzunluktaki çubuğun belli sınırlar içerisinde en uzak menzillere artmak şartıyla oynanan oyundur.

*Ok atma

Savaş mümaresesi olarak icat edilen oyun, belli bir hedef doğrultusunda okların atılmasıyla oynanır.

*Köylü – şehirli

3 kişilik bir oyun olarak röportaj şeklindedir. Sorular karşısında iki kişi köylü ve şehirli taklitleri yapar.

*Mendil kapmaca

Mendili bir hakem tutar. İki takımdan birer oyuncu mendili kaparak ebelenmeden kendi grup bölgelerine ulaşırsa başarılı olurlar.

*Hacı yatmaz

Oyuncular belli numaralar etrafında daire oluşturur. Dairedeki numaralar söylenir, numarası söylenen kişi bir sopayı havada tutmaya çalışır.

*Sek sek

Belli bir sayıya kadar yere kutular belli bir düzende seçilir. Kutular numaralandırılır. Her kutu numarası için sek sek baştan sona sınırlı alanlar içinde tek ayakla sekilerek oynanır.

Tarihte Türklerin Yaygın Olarak Oynadığı Oyunlar Hangileridir Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. kıymet dedi ki:

    Her zaman bu siteye bakıyorum tarihte türklerin oynadığı oyunlar nelerdir özet tam istediğim gibi olmuş yapanların eline sağlık.

  2. Nilay dedi ki:

    Tarih boyunca Türklerin oynadığı oyunlar konusunu çok güzel açıklamışsınız oyunlar hakkında da tek tek bilgi vermişsiniz çok güzel bir genel kültür konusu olmuş.

Yorum Yaz