Web sitemize hoşgeldiniz, 30 Eylül 2020

Tarihte İlk Kullanılan Maden Hangisidir

Geçmiş dönemlerde de günümüzde olduğu gibi insanlar sürekli doğayla etkileşim halindeydiler. O dönemlerde savunma ve barınma gibi olanaklar daha zayıf olduğundan dolayı insanlar daha fazla çalışıyor ve kendilerini vahşi hayata karşı korumaya çalışıyorlardır ve doğadan sürekli yeni bir icat çıkarıyorlardı.

16111641_resim1M.Ö 800 yıllarında insanlar Taş devrini yaşıyorken Neolitik insanı bakır madenini bulmuştur ve tarihte ilk kullanılan maden bakır olmuştur. Saf bakırı öncelikle taş yerine kullanan insanlar, zamanla bakırın yumuşak bir maden olduğunu ve dövülerek rahatlıkla şekil alabileceğini ve çekiçle vurarak da sertleşebilen bir maden olduğunu anlamıştır ve bu durumun sonucunda da bakıra çeşitli etkiler yaparak ve bakırı kullanarak kesici araç ve gereçler yapmışlardır.

İlk çağ dönemlerde öncelikle Mısır’da yaygın bir şekilde kullanılmaya başlanan bakır madeni ile yapılmış olan ve yapıldığı zaman dilimi M.Ö 5000 senesine dayanan silahlar ve süs eşyaları günümüze kadar ulaşabilmiş ve arkeolojik kazılar sonucunda bulunmuştur. Tarihi kaynakların verdiği bilgilere göre ise M.Ö 3800 senesinde Sina yarımadasında bakır madenlerinin çalıştırıldığı bilinmektedir.

M.Ö 3000’li yıllarda ise Roma’nın bakır ihtiyacının büyük bir kısmı Kıbrıs’tan çıkan bakır madenlerinden karşılanıyordu. Ancak bu devirde demir ve çelik madeni de keşfedilmişti ve geniş ölçüde kullanılıyordu.

Kullanılan İlk Maden Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Yorum Bölümünden Hemen Bizlerle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. M.hanifi dedi ki:

    BAKIR M.Ö.800 YILLAR DEĞİ DE,M.Ö.8000.YILLARINDA KEŞİF EDİLMİŞ VE İŞLENMİŞTİR
    .

Yorum Yaz