Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2020

Filoloji Nedir Kısaca

Dillerin yapısını, tarihsel gelişimini ve dillerin birbirleri ile olan ilişkilerini ve etkileşimlerini inceleyen ve tarih bilimine bu açıdan yardımcı olan bilim alanına Filoloji adı verilmektedir.

Eski Yunanca dilinde philos (sevgi) ve logos (kelime) kelimelerinin bir araya gelmesi sonucunda meydana gelmiştir ve “kelime sevgisi” anlamına gelmiştir. Filoloji, aynı zamanda “Betik bilim” olarak da isimlendirilmektedir.

Filoloji bilimi; yazılı belgeleri inceleyerek bu belgelerin geçerliğini inceler ve gerçek olup olmadıklarını inceleyen bir tarihi bilimdir. Bu bilim alanında eski edebi metinler kaleme alındıkları dönem ve şartları çerçevesinde incelenir ve bu metinler tekrar yazılmaya çalışılır.

Tarihi metinlerin ait oldukları dönemlerin bu eserlere etkileri ve eserlere kaynaklık eden olayları incelenir. Metinlerin asıllarını taklitlerinden ayırır ve orjinalliğin korunmasını çalışır. Türk Dil Kurumu güncel sözlüğünde ise filolojinin sözlük anlamı “Dil Bilimi” geçmektedir.

Tarihi anıtlar, alfabeler kaleme alınırken kullanılan diller bu bilimin çalışmaları sayesinde çözülür ancak daha çok o dilin edebiyat ve kültür arasında bağları konusunda çalışmalar yapmaktadır.

Filoloji Nedir Konulu Yazımız İçin Yorumlarınızı Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz