Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Tarihin Bilimsel Nitelik Kazanması İçin Nelere İhtiyaç Vardır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 06 Temmuz 2022

Tarihin Bilimsel Nitelik Kazanması İçin Nelere İhtiyaç Vardır

Tarih, insanlığın yaşantısının başlangıcından beri başından geçen sosyal, kültürel olayları ele alan ve onları neden sonuç içerisinde inceleyen bir alandır. Tarih bilgisinin günlük hayatımızda da işimize yarayabilecek bir şey olduğunu söylemek mümkündür. Tarih sayesinde hem kendi milletimizin ve kültürümüzün kökenlerini hem de dünyada olup biten olayların tarihini anlamamız ve bu sayede bugün yaşanan olayları da anlayarak yorumlayabilmemiz mümkündür. Tarih, hayatın her türlü alanını kapsadığı için içerisinde birçok diğer alanı da alan geniş bir daldır.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda tarihin bilimsel nitelikte olarak değerlendirilmesi için nelere ihtiyaç olduğunu açıklamaya çalışacağız. Eğer sizler de bu konuyu merak ediyor ve bu konu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız sayfamızda bulunan bilgileri okuyabilirsiniz.

Tarihin içerisinde diğer alanlardan da çok fazla olduğunu söylemiştik. Tarihten bahsederken sanat, edebiyat, psikoloji, sosyoloji gibi alanların hepsinden de bahsedebilmek mümkündür. Çünkü tarih, belirli bir işleyişin kayıt edilmiş halini inceler. Bu yüzden bilimsel nitelikler kazanması için bazı kriterlere de sahip olması gerekir.

Bilim, araştırmaların her zaman kanıtlara dayanması anlamına gelmektedir. Bu yüzden tarih için de bilimsel diyebilmemiz için verilen verilerin gerçekliğinin olması, kanıtlanabilmesi lazımdır. Örneğin var olan bir tarihi eser üzerinden verilen bilgi için tarih diyebiliriz ancak ortada kendisiyle ilgili herhangi bir veri bulunmayan, kulaktan dolma bilgilerle günümüze kadar gelmiş bir bilgi için bilimsel demek mümkün değildir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781