Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Hac Nasıl Yapılır

Dünyada yıllardan beri süregelmiş birçok farklı kültür olmasından dolayı insanların yaşadığı dinler de farklılık göstermiştir. Bizim dinimiz olan İslamiyete göre farklılıklarımız, hayatı bizlere cazip kılmaktadır. Farklı insanlarla ve farklı kültürlerle tanışıp, onlarla etkileşim haline geçerek hayattan birşeyler öğrenme fırsatı yakalarız.

İslam dinine göre yaşayan insanlara Allah’ın zorunlu kıldığı bazı davranışlar vardır. Bu davranışlarda bulunmak Allah’ın rızasını kazanabilmek adına çok önemlidir. Namaz kılmak, oruç tutmak, zekat vermek ve kelime-i şehadet getirmek gibi islamın şartlarından bir tanesi de hacca gitmektir. Ancak bu ibadet, kişi sadece belirli şartları taşıyor ise ona farzdır. Örneğin kişinin maddi yeterliliği yoksa hacca gitmek bu insana farz değildir.

Hacca gidebilmek için sağlıklı olunması, gidilecek yolun güvenli olması ve Kur’an-ı Kerim’de belirtilen derecede maddi varlığa sahip olunması gerekir.

İhrama Girmek

İhram, insanın kendisini dünyevi zevklerden ve vesveselerden uzak tutması anlamına gelmektedir. Hacda ihram ise vücudu tamamıyla temizleyip abdest alarak ipekten imal edilmiş bir elbise ile bedeni kapatmak anlamına gelmektedir.

Niyet ve Telbiye

İhrama girildikten sonraki aşama olan niyet ve telbiyede hacı adayı Allah’a ulaşma arzusunu ifade edecek sözler ortaya koyar. Hac sırasında bu sözler yüksek sesle tekrarlanabilir.

Mina ve Arafat

Hacca giden hacılar kurban bayramının ilk günü Mina’da sabahlar ve sabahın gelmesi ile birlikte Arafat’a geçerler. Burada şeytan taşlama yapılır. Bunun ardından Allah için kurban kesilir ve ihramdan çıkılır.

Veda Tavafı

Hacca gelen hacılar Kâbe’nin etrafını dönerek tavaf ederler. Bundan sonra ise Tavaf namazı kılınır ve son gece tekrardan Mina’da sabahlanır. Sonrasında ise hacılar tekrardan Mekke’ye inerek veda tavaflarını gerçekleştirirler ve hacları tamamlanmış olur.

Hac Nasıl Yapılır Adlı Yazımızla İlgili Düşüncelerinizi Yorum Kısmından Yazabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz