Takvim Saat Ve Ölçülerde Neden Değişiklik Yapılmıştır?

Bu yazımızda takvim saat ve ölçülerde neden değişiklik yapılmıştır kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Takvim ve saat zamanı ölçme ve anlamlandırma araçlarıdır. Takvimler, ay ve güneş esaslı olarak değişmektedir. Saat kullanımı, dünyanın hareketine bağlı olarak yerel saat farklarının oluşmasından dolayı farklılık göstermektedir.

Takvim ve saat ölçüleri devlet için ve devletler arası ilişkilerde oldukça önemlidir. Küresel olarak aynı zaman dilimlerini takip etmek takvim açısından mümkündür. Saat açısından yerel saat farklılıkları ortaya çıkar. Takvim ay veya güneş esaslı olduğu için böyle bir sorun yaşanmaz.

Osmanlı Devleti Hicri ve Rumi Takvim kullanmıştır. Hicri Takvim sosyal işlerde, Rumi Takvim resmi işlerde kullanılmıştır. Bunun karışıklığa neden olduğu iddia edilmiştir.

Cumhuriyet döneminde 26 Aralık 1925’te kabul edilen kanuna göre takvim ve saat ölçüleri uluslararası ölçüler baz alınarak ortak bir takvim kullanılması sonucuyla kabul edilmiştir. Dünya devletleriyle aynı takvimi kullanmak için 1 Ocak 1926’da Miladi Takvim kullanılmaya başlanmıştır.

1 yorum

  1. öğretmenimiz takvim saat ve ölçülerde değişiklik yapılmasının nedeni nedir diye soru sordu ve bu soruyu ev ödevi verdi. Bu yazıyı buldum ve ödevimi şıp diye yaptım :)

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.