Suda Eriyen Vitaminler ve Özellikleri Nelerdir?

Bu yazımızda suda eriyen vitaminler ve özellikleri nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Vitaminler düzenleyici ve dışarıdan hazır alınan minarellerdir. Vitaminler suda eriyen ve yağda eriyen vitaminler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Vitaminler suda eriyenler olarak B ve C vitaminlerdir. Yağda eriyen vitaminler olarak ise A, D, E ve K vitaminleridir. C ve B vitaminleri suda eriyen özel vitaminlerdir. B vitaminin birçok çeşidi bulunmaktadır.

Suda eriyen vitaminler ve özellikleri şu şekildedir:

*B1 Vitamini: Merkezi ve periferik sinir sisteminin olumlu yönde gelişmesini sağlar. Sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlar.

B2 Vitamini: Deri sağlığı ve göz sağlığı için en önemli vitaminlerden biridir. Büyüme ve gelişme döneminde, bebeklik ve emzik döneminde annenin ve bebeğin gereksinim duyduğu bir vitamindir.

B3 Vitamini: Pellegra hastalığını engeller. Deri ve vücut sağlığı için oldukça önemlidir. Sinir sistemi için oldukça önemlidir. Sindirim sistemi için de gereklidir.

B6 Vitamini: Kan yapımında kan dokuda, hemoglobinde düzenleyici rol oynamaktadır. Kadınların daha çok tüketmesi gereken bir vitamindir. Erkeklerin kadınlara oranla daha az ihtiyacı olan bir vitamindir.

B12 Vitamini: Metabolizmanın düzenli çalışmasını sağlar. Unutkanlığın önlenmesine yaramaktadır.

C Vitamini: Askorbik asit olarak bilinir. Sindirim sisteminin düzenlenmesinde görev alır. Daha çok meyvelerde ve naranciyede bulunmaktadır. Gebelerin muhakkak kullanması gereken bir vitamindir. Çoğu idrarla dışarı atılır.

Suda Eriyen Vitaminler ve Özellikleri Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

1 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.