Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Söz Dinleyene Göre Söylenir Sözün Faydası Yoksa Söyleme Anlamı Kompozisyon

Bu yazımızda söz dinleyene göre söylenir sözün faydası yoksa söyleme anlamı kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Konuşma kabiliyeti insana has bir özelliktir. İnsan düşünerek ve irade göstererek konuşur. Düşünmek ve irade sahibi olarak duygulara hükmedebilmek insana ait bir özelliktir. İnsanda bulunan konuşma özelliği, belli kodlarla iletişim oluşturmaktan daha çok şey ifade etmektedir.

 

Söz en tesirli şeydir. Sözle sulh da sağlanır, savaş da çıkabilir. Söz olan kese savaşı, söz ola kestire başı diye de bir söz vardır. Sözü etkili bir biçimde dile getirme sanatı hiç şüphesiz ki edebiyatla sağlanır. Fakat her insanın iyi bir edip olması mümkün değildir.

Bunlarla beraber, sosyal hayatımızda da sosyal ilişkiler kurarken, söz verir, söz alırız, söz tutarız, söz söyleriz. Sözün kıymetini buradan anlarız. Söz kıymetlidir. Bu kıymetin değerini bilecek kişilerde fiile geçtiği görülür.

Kıymetli bir sermaye olarak söz, kıymet bilene söylenir. Dinleyen sözü, anlayıp, gerçekten dinler ve tutarsa o zaman kıymet karşılığını bulur. Fakat ne söylersek söyleyelim faydası olmuyorsa, sözün kıymetinin boşa harcanması söz konusudur.

Ayrıca faydasız bir sözün de kıymeti yoktur. Faydasının görülmeyeceği bir sözün söylenmesi gibi faydasız sözlerin de söylenmemesi gerekir. Bunun için söz dinleyene göre söylenir, sözün faydası yoksa söylenmez.

Kıymetli bir hazinenin insanlara faydası olduğu sürece kıymeti katlandığına göre, sözün de bir kıymet olarak dinlendiği ve faydasının görüldüğü sürece bir değeri olur.

Söz Dinleyene Göre Söylenir Sözün Faydası Yoksa Söyleme Anlamı Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. iremcan dedi ki:

    Öğretmenimiz derste söz dinleyene göre söylenir sözün faydası yoksa söyleme atasözünü örnek verdi ama anlamını anlayamamıştım bu site sayesinde artık bir atasözünün daha anlamı öğrendim.

Yorum Yaz