Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Soyut ve Somut Kelimeler Kısaca Örnekler Cümleler - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 07 Ağustos 2022

Soyut ve Somut Kelimeler Kısaca Örnekler Cümleler

Bu sayfamızda sizin için soyut somut kelimeler kısaca hakkında bilgi vererek; soyut kelime nedir, somut kelime nedir kısaca , soyut kelime örnekleri nelerdir ve somut kelime örnekleri nelerdir gibi soruları cevaplamaya çalışacağız.

Türkçede anlam bakımından kelimeler incelendiğinde bu sözcükler algılanabilme açısından soyut ve somut kelimeler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır:

1.Somut Kelimeler: Beş duyu ile algılanabilen kelimelere somut kelime adı verilmektedir. Aşağıdaki cümlelerde somut kelimelere örnekler verilmiştir:

“Elindeki kitabın resimlerine bakıyor fakat yazıları okuyamıyordu.” Cümlesindeki tüm kelimeler anlam bakımından somuttur.

“Öğretmenimiz elindeki kitabı masanın üstüne bıraktı.” Cümlesindeki tüm kelimeler yine somuttur. Aşağıdaki cümlelerde somut kelimelere örnekler verilmiştir:

  1. Soyut Kelimeler: Beş duyu ile algılanamayan kelimelere soyut anlamlı kelimeler adı verilmektedir. Aşağıdaki cümlelerde soyut kelimelere örnekler verilmiştir:

Kalbi aşk ile yanan gencin, hayalleri de düşleri de o esmer güzeli ile doluydu.” Cümlesinde aşk, hayal ve düş kelimeleri soyut anlamlıdır.

“Korku insanı tehlikelere karşı savunmasız yapar.” Cümlesinde korku ve tehlike sözcükleri soyut anlamlı kelimelerdir.

Soyut ve Somut Anlam Nedir Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781