Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Eylül 2020

Soyadı Kanunu Kabul Edilmeseydi Ne Olurdu

Soyadı kanunu, Türk vatandaşı olan herkese her durumda ve her koşulda özgür bir şekilde soyadı taşıma kanunu getirmiştir. Soyadı kanunu 2525 sayılı kanundur. Soyadı kanunu sayesinde her Türk vatandaşı ait olduğu boya, sülaleye uygun olan soyadını taşıma hakkına sahip olmuştur. Bu kadar hakları biz Türklere getiren soyadı kanunu kabul edilmeseydi ne olurdu?

445639530768755_1259576097Mustafa Kemal Atatürk 21 Haziran 1934 günü Soyadı kanununu çıkartmıştır. Soyadı kanunu çıkartılmadan önce insanlar sıfat, unvan ve üstünlük gösteren lakaplar kullanıyorlardı ve insanların kendi sülalelerine ya da boylarına ait bir soyadı yoktu. Vatandaşlar isimlerinin yanında doğum yerlerini, anne adını, baba adını ya da sahip oldukları unvanları kullanıyorlardı.

Soyadı kanunu çıkarılmadan önce tapu ve miras gibi bölünme işlemlerinde zorluklar ve karışıklıklar yaşanıyordu. Bu nedenle de insanların kimlikleri net olarak saptanamıyordu ve bunun sonucunda da hukuki işlemlerde adaletsizlikler kaçınılmaz oluyordu. Bu adaletsizliğe ise birisinin engel olması gerekiyordu. Bu nedenlerden dolayı 21 Haziran tarihinde Mustafa Kemal Atatürk soyadı kanununu çıkarmıştır ve böylece toplumsal kargaşa engellenmiştir.

Soyadı Kanunu Kabul Edilmeseydi Ne Olurdu Konusundaki Yorum ve Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz