Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Sosyal Örgütler Nedir Kısaca

Bu yazımızda sosyal örgütler nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sosyal örgütler, toplum yararına ve belli bir amaç için çalışan örgütlerdir. Örgütlenme bir araya gelme, hiyerarşik bir düzen oluşturma ve kurum haline gelmektir.

Sosyal öğüt, gönüllülük esasına dayanarak toplum yararına çalışmak için bir araya gelerek örgütlenmiş özel ya da tüzel kişilerden oluşan kurumlardır. Sosyal örgütler gönüllü olarak devlet kontrolünde ya da özel olarak çalışmalarını sürdürebilir.

Sosyal örgütler, günümüzde daha çok sivil toplum örgütleri olarak bilinmektedir. Eğitim, sağlık, ulaşım, beslenme, barınma, güvenlik konularında vakıf, dernek olarak örgütlenip sistematik bir yardımlaşma ve dayanışma sağlayan kurumlardır.

Sosyal örgütlerin ana gayesi, toplum yararına çalışmaktır. Toplumun ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Toplumda birlik ve beraberliği oluşturmaktır. Geçmiş ve gelecek arasında bir bağ kurmak ve bütün insanlığa faydalı olmaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. büşra dedi ki:

    Öğretmen sosyal örgütler ile resmi kurumlar anlattığında kafam karışmıştı ama tekrar ederken bu yazınız sayesinde kafamdaki karışıklık son buldu.

Yorum Yaz