Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Solunum Yolu Organları ve Görevleri

Solunum yolu organları ve görevleri kısaca, solunum yolu organları nelerdir görevi

Vücudumuz için gereken oksijenin alınıp karbondioksitin dışarı atılması olayına solunum denir ve bu hayati faaliyet için vücudumuzda görevli organlar bulunmaktadır.

Burun, solunum sistemimizin giriş kısmı sayılabilecek bir organımızdır. Solunan hava ilk olarak burada işleme girer, ısıtılır, nemlendirilir, mikroplarından arındırılır; yani akciğerler için hazır hale getirilir.

Ağız ise gerçek bir solunum organı değildir ancak insanlar ağızlarından da nefes alabilmektedir.

Yutak, burundan sonra karşımıza çıkan bir solunum yoludur. Soluk borusu ile yemek borusu yutakta birleşir. Bu nedenle gelen havanın soluk borusuna, yediğimiz yemeğin ise yemek borusuna iletilmesi için bu organ görev yapar.

Yutaktan sonra ise gırtlak gelir. Yapısında barındırdığı ses telleri ile solunum yolumuzun önemli bir parçasını oluşturur.

Soluk borusu da havanın bronşlarımızdan önceki yoludur. Buraya kadar gelen havayı düz kaslı kanal yapısıyla akciğerlere iletir.

Bronşlarımız akciğerlere açılan yollardır. Soluk borusundan gelen hava bronşların ikiye ayrılıp akciğerler doğrultusunda ilerlemesiyle ikiye ayrılır ve sağ-sol akciğerlere iletilir.

Akciğerler havanın iletilmesi amaçlanan yerdir ve hava burada işleme sokulur. Havanın bizim ihtiyacımız olan oksijeni alınır ve vücudumuz için atık madde olan karbondioksiti dışarı verilmek üzere geri gönderilir. Nefes alıp verme sırasında akciğerler büyüyüp küçülerek hava iletimine yardımcı olurlar ve göğüs kafesi olarak adlandırılan kemiklerle korunurlar.

Solunum Yolu Organları Hakkında Sorularınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz