Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Mayıs 2022

Enerji Kaynaklarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz

Değerli Öğrenciler Enerji Kaynaklarını Kullanırken Nelere Dikkat Etmeliyiz, Açıklayalım.

Enerji iş yapabilmek için zorunlu bir ihtiyaçtır. Dünya üzerinde pek çok enerji kaynağı mevcuttur. Bunlar kullanılarak fiziksel, kimyasal, fizyolojik pek çok iş yapılabilir. Ancak enerjinin kullanımı sırasında dikkat edilecek pek çok husus vardır. Eneriyi su, petrol, elektrik ve doğal gaz olarak 4 gruba ayırırsak bunların nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili daha kolay bir ayrım yapabiliriz.

Bor, uranyum, linyit gibi başka yeraltı kaynakları da enerji kaynağı olarak sayılabilir fakat en çok kullanılan dördü yukarıda adı geçenlerdir. Doğada enerji kaynakları düzenli bir yayılım göstermez. Örneğin Türkiye su açısından çok zengin iken petrol ve doğal gaz açısından İran, Irak gibi komşu ülkelerden çok daha az kaynaklara sahiptir. Ancak bu ülkelerde de su pek az bulunmaktadır. Bu düzenli bir yayılım olmasa bile bir denge olduğuna işarettir.

Elektrik enerjisi günümüz teknolojisinde barajlarda, nükleer santrallerde ve termik santrallerde üretilmektedir. Türkiye’de henüz nükleer santraller bulunmadığından elektrik üretimi sınırlıdır ve bu bakımdan dış ülkelere bağımlılık söz konusudur. Alternatif enerji kaynaklarına yönelmek de elbette başka bir çözümdür ve bu konuda araştırmalar yapılmalıdır. Bireysel kullanımlarda da boş yere elektrik harcamamaya özen gösterilmelidir.

Doğal gaz diğer yakıt kaynaklarına göre oldukça sağlıklıdır. Aynı zamanda ekonomik bir yakıt da olan doğal gaz da ülkemizin dış ülkelere bağımlı olduğu bir başka kaynaktır. Kullanımı giderek artmaktadır. Ancak kullanılırken doğal gaz zehirlenmesi gibi hususlara dikkat edilmelidir. Kaçakları tehlikeli boyuta gelmeden önce fark etmek için sensörler kullanılmalıdır. Ayrıca doğal gaz dağıtıcı şirketler tarafından gaz akışına eklenen yapay sarımsak kokusu da bir başka önlemdir. Evinizde nereden geldiği belli olmayan bir sarımsak kokusu duyarsanız bunun bir doğal gaz kaçağı olması muhtemeldir. Böyle bir durumda gaz akışı kesilerek hemen yetkililer aranmalı ve ateş yakılmamalıdır.

Su, Türkiye’de bol miktarda bulunan tek enerji kaynağıdır. Tüm canlıların yaşamları için gerekli olan enerjiyi sağlamasının ön koşulu suya sahip olmasıdır. Ayrıca iklimler su oranlarına göre şekillenir. Tarım ve hayvancılık su sayesinde mümkündür. Hidroelektrik santrallerde ve barajlarda doğal su akışındaki enerji türbinlere aktarılarak elektrik enerjisi üretilir. Bu sebeple su dikkatli kullanılmalıdır. Suyun olmaması zaten bir felakettir ve dahası elektrik üretimi de su olmayınca sekteye uğramaktadır.

Petrol açısından Türkiye coğrafyası oldukça fakirdir. Sadece Türkiye’de çıkartılan petrol kullanılsaydı bu petrol yalnızca İstanbul’da bulunan araçların günde 2 saat hareket etmesine yeterdi. Dış ülkelerden ithal edilerek bu ihtiyaç kapatılmaktadır. Bunun için gereksiz benzin kullanımından kaçınılmalıdır. Fazla petrol kullanımı ülke ekonomisini kötü etkilemektedir. Ayrıca alternatif yakıtlar araştırılmalıdır. Bor, Türkiye’de bolca bulunan ve petrolün yerini alabilecek bir yakıt çeşididir.

Enerji kaynaklarını kullanırken nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevaplandığı bu yazıya eklemek istediklerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

Enerji Kaynaklarını Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Hakkında Yorum ve Sorularınızı Aşağıdan Hemen yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz