Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2021

Solunum Tipleri Nelerdir Türleri Ve Açıklaması

Bu yazımızda solunum tipleri nelerdir türleri ve açıklaması kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Canlılar solunum yapmaktadır. Solunum, soluk alıp verme şeklinde gerçekleştiği gibi başka yollarla da gerçekleşebilir. Bu canlının içinde bulunduğu hayati ortama bağlıdır. Canlılar oksijenli veya oksijensiz solunum yapabilir.

Solunum türleri dört tanedir. Deri solunumu, trake solunumu, solungaç solunumu ve akciğer solunumu solunum tiplerini oluşturur. Solunum yapma faaliyeti, canlının yaşam alanına göre farklı özelliklere sahip olabilir.

Solunum türleri ve özellikleri şu şekildedir:

Deri Solunumu

Bu solunum çeşidi hayvanlarda görülür. Oksijen deriden difüzyon yoluyla geçer. Karbondioksit de deriden difüzyon yoluyla çıkar. Nemli vücuda sahip canlılarda görülür.

Trake Solunumu

Böceklerin ve eklem bacaklıların vücutlarının alt bölgelerinde borucuklardan oluşan bir solunum sistemidir. Oksijen bu borucuklardan gererek vücuda nüfuz eder.

Solungaç Solunumu

Suda yaşayan canlılarda görülür. Solungaçlar balıklarda, yumuşakçalarda mevcuttur. Sudaki oksijenin kullanılmasıyla solunum yapılır.

Akciğer Solunumu

Memeliler de görülür. Kuşlarda, bazı balık türlerinde, hayvanlarda ve insanlarda akciğer solunumu vardır. Akciğer solunumunda oksijen burundan ya da ağızdan alınarak akciğerlere bronş ve bronşçuklar yoluyla nüfuz eder ve karbondioksitin verilmesiyle soluk alıp verme tamamlanır. Aynı zamanda kan temizlenir. Dolaşım sistemi de çalışmaya devam eder.

Canlıların ortak bir özelliği olarak solunum, hayatta kalmayı sağlar. Oksijenli ve oksijensiz olarak ikiye ayrılır. Enerji depolama özelliğinden hareketle oksijensiz solunum gerçekleştirilebilir.

Solunum Tipleri Nelerdir Türleri Ve Açıklaması Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz