Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

Skaler Büyüklükler Nelerdir Örnekler

Bu yazımızda skaler büyüklükler nelerdir örnekler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Fizikte büyüklükler ikiye ayrılmaktadır. Bu büyüklükler sıkaler büyüklükler ve vektörel büyüklüklerdir. Vektörel büyüklükler büyüklüğü, yönü, doğrultusu ve başlangıç noktası olan büyüklüklerdir. Birimleri üzerindeki ok işareti ile gösterilmektedir. Yer değiştirme, hız, ivme kuvvet gibi fizik alanları vektöreldir.

Skaler büyüklükler belli bir sayı büyüklüğünde ve birim olarak ifade edilebilen büyüklüklerdir. Sayı ve birimle ifade edilen büyüklüklere skaler büyüklükler denmektedir. Skaler büyüklükler, uzunluk, sıcaklık, kütle, zaman, akım şiddeti, ışık şiddeti, sürat gibi büyüklüklerdir. Skaler büyüklükler deyince aklımıza matematiksel ifadeler gelebilir. Dört işleme matematik kurallarına göre tabi tutulabilirler. Skaler büyüklükler Fizikte önemli bir yere sahiptir. Skaler ve vektörel büyüklükleri bilmek gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. halit dedi ki:

    Skaler büyüklük; yalnızca bir sayı ve bir birim gibi şeylerle ifade edilebilen büyüklüklere denir. Sıcaklık, kütle ve hacim gibi olguları skaler büyüklüğe örnek olarak verebilirim.

Yorum Yaz