Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Sizce Osmanlı Beyliğinin Kısa Sürede Büyümesinde Etkili Olan Faktörler Nelerdir?

Bu yazımızda sizce Osmanlı Beyliğinin kısa sürede büyümesinde etkili olan faktörler nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Beyliği özellikle Bilecik’e yerleştikten sonra Bizans’ı karşısına alınca beylik olarak güçlenme yoluna girmiştir. Osmanlı Beyliği’nin coğrafik olarak stratejik bir konumda bulunması beyliğin kısa sürede devlet olması sürecine girmesine neden olmuştur.

Osmanlı Beyliği’nin Anadolu Beylikleri arasındaki ihtilaflara bakmayarak yönünü Bizans ordularına çevirip dış sorunlarla ilgilenmesi askeri ve siyasi olarak güçlenmesine neden olmuştur. Daha sonra Rumeli topraklarına geçilmesi ve o bölgenin yurt edilmesi Bizans’ın etrafının sarılmasına neden olarak beyliğin daha da güçlenmesine ve devlet olmasına neden olmuştur. Bizans ile olan mücadeleler devlet olma sürecini hızlandırmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nuray dedi ki:

    Bence Osmanlı Beyliğinin kısa sürede büyümesinde etkili olan faktörler şunlardır; Osmanlı Devletinin yöneticileri çok ferasetli, ileri görüşlü savaş da başarılı komutanlara sahip olması gelir.

Yorum Yaz