Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Sizce Alparslan Döneminde Büyük Selçuklular Neden Bilim, Sanat ve Şehirlerin İmarına Önem Vermiş Olabilir Açıklayınız.

Bu yazımızda sizce Alparslan döneminde Büyük Selçuklular neden bilim, sanat ve şehirlerinde imarına önem vermiş olabilir açıklayınız kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Büyük Selçuklu Devleti, ilk Türk – İslam devletlerinden biri olarak Asya, Avrupa ve Afrika kıtaları üzerinde etkili olarak geniş coğrafyalar üzerinde hakimiyet oluşturmuştur. Büyük Selçuklu Devleti’nin ilerlemesinde ve büyük bir güç olmasında, siyasi, askeri, iktisadi ve kültürel etkenler söz konusudur.

Alparslan döneminde Büyük Selçuklu Devleti, bilim ve sanata önem vermiştir. Bu teknik anlamda gelişmenin ve kalkınmanın, eğitimin önemli ölçüde gelişmesinin kaynağı olarak görülmekteydi. Bununla birlikte hizmet alanlarında sağlıklı kalkınma yatırım alanları oluşturulması için şehirlerin imar edilmesine önem vermişlerdir. Beşeri ilişkilerin gelişmesi, siyasi ilişkilerin iyileşmesi ve İslam Medeniyeti’nin inkişaf etmesi sağlanmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ahu dedi ki:

    Alparslan döneminde Büyük Selçuklular bilim, sanat ve şehirlerinde imara önem vermişler. Bunun nedeni; İslam medeniyetini ileriye taşımak ve medeniyete ulaştırmak hayalidir.

Yorum Yaz