Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Ağustos 2021

Sırpsındığı Savaşı Kimler Arasında Yapılmıştır Tarihi Ve Önemi

Bu yazımızda Sırpsındığı savaşı kimler arasında yapılmıştır tarihi ve önemi kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Osmanlı Devleti tarihinde en önemli savaşlardan biri de Sırpsındığı Savaşı’dır. Haçlı Orduları’nın Osmanlı Devleti’nin hakimiyetine karşı birleşmesi ve blok halinde Osmanlı Devleti’nin üstüne gelmesi, Balkanlar’daki ilerleyişi durdurmak için yapılmıştır.

Osmanlı Devleti, Balkanlar’da çok kararlı olarak savaşmıştır. Çünkü İstanbul’un fethi için stratejik toprak bütünlüğünün Balkanlar üzerinde gerçekleşmesi gerekiyordu.

Sırpsındığı Savaşı,

1364 yılında Osmanlı Devleti ile Sırp İmparatorluğu, Macar Krallığı, Bulgar Krallığı, Bosna Prensliği ve Eflak Prensliği arasında gerçekleşmiştir. Haçlı Ordusu’na karşı Osmanlı Devleti kesin bir zafer elde etmiştir.

Edirne civarında Meriç Nehri ve Sarayakpınar bölgesinde gerçekleşen savaş sonrasında Edirne Osmanlı Devleti’nin başkenti olmuştur. İstanbul’a karşı büyük bir güç elde eden Osmanlı Devleti Balkanlar’da ilerleyişini sürdürerek fethe hazırlık yapmıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. deniz dedi ki:

  Beğenmeyen olursa onu döverim çünkü mesel ben sırpsındığı savaşı kimler arasında olmuştur diye kitabımdaki soruya baktım cevabı var ayrıca sırpsındığı savaşının tarihi de yazılıda çıktı bize.

  1. Anonim dedi ki:

   ben beğendim cok guzel

   berat

  2. zeyneo dedi ki:

   valla bende dönerim benim sınavında çıkar eminim

Yorum Yaz