Web sitemize hoşgeldiniz, 11 Nisan 2021

Simya Döneminden Günümüze Aktarılan Yöntem ve Teknikler

Bu yazımızda simya döneminden günümüze aktarılan yöntem ve teknikler kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Simya, eski çağlarda doğal ürünlerin keşfedilip işlenmesi, madenlerin gün yüzüne çıkarılması, maddelerin işlenmesi şeklinde gerçekleştirilen ama bilimselliği tartışılan bir faaliyettir. Simya, Kimyanın doğmasında etkili olmuştur. Eski çağlarda bilim insanları simya sayesinde birçok faaliyet gerçekleştirmişlerdir.

Simyanın metafizik yorumu nedeniyle bilimsel olarak kabul görmemesi tartışılmaktadır. Simyadan kimyaya geçen yöntem ve teknikler, kaynatma, eritme, dondurma, kavurma, haşlama, yakma, çökeltme, damıtma, ayrıştırma, çözünme gibi kimyasal olaylardır. Bunların kimyaya kazandırılması maddelerin kimyasal ve fiziksel olarak tanımlanmasını kolaylaştırmıştır. Simya ile kimya arasında böyle bir bağ bulunmaktadır. Fakat kimya bilimsel araştırmaya daha yakın kabul edilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ziyaretçi dedi ki:

    MÖ 3000 ve M.S. 1600 arası Simya Çağıdır. Yöntemler ise damıtma, mayalama, özütleme , süzme,kavurma,eritme, kristallendirme , mumyalama, kaynatma

  2. akif dedi ki:

    Simya döneminden günümüze aktarılan yöntem ve teknikler nelerdir? Simya dönemi hangi tarihlerdir bilen varsa yazabilir mi ? Ben ilk defa böyle bir tarih dönemini duydum.

Yorum Yaz