Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Ekim 2021

Sıcaklık Birimi Nedir Ne İle Ölçülür?

Bu yazımızda sıcaklık birimi nedir ne ile ölçülür kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Sıcaklık bir maddenin sahip olduğu, ortalama kinetik enerjinin ölçülmesiyle bulunur. Isı bir enerji olarak maddelerin alışverişiyle gerçekleşir. Madde miktarına bağlıdır. Isının bir sonucu olarak da sıcaklık oluşur.

Sıcaklığın birimi santigrattır. Celcius, Kelvin, Fahrenheit olarak ölçülebilir. Sıcaklık termometre ile ölçülmektedir. Sıcaklık madde miktarına bağlı değildir. Sıcaklık bir enerji çeşidi de değildir. Bir ölçümün sonucudur.

Isı ve sıcaklık birbirine karıştırılır. Isı bir enerji çeşididir. Sıcaklık ise kinetik enerji ortalamasıdır. Isı kalorimetre ile ölçülür. Sıcaklık ise termometre ile ölçülür. Isı madde miktarına bağlıdır. Sıcaklık madde miktarına bağlı değildir. Isı alan maddelerin sıcaklığı artar, ısı veren maddelerin sıcaklığı azalır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Berkay toprak dedi ki:

  anlaşılır ve açık olmuş fen ödevime çokça yaradı hazırlayanlara teşekkürlerimi iletiyorum

 2. ASYA dedi ki:

  bence çok güzel olmuş

 3. me dedi ki:

  ali laf atma senin gafan 2 kalori beyin

 4. Ayça dedi ki:

  Güzel Olmuş, siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, sıcaklık birimi meyle ölçülür öğrendim, güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

  1. serpil dedi ki:

   benim şahsen hoşuma gitti, ev ödevim hemen bitti, eline sağlık hazırlayanların. beğenmeyen varsa kesin zekasında sorun vardır.

   1. Ali dedi ki:

    Sanane ben beyenemedim kendi kafana bak 1 kalorili beyin

   2. ASİYR dedi ki:

    bencede çok güzel olmuş.

Yorum Yaz