Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Şubat 2021

Ses Kirliliğine Neden Olan Durumlar Nelerdir?

Bu yazımızda ses kirliliğine neden olan durumlar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Ses, madde ortamında dalgalar halinde yayılır. Ses kaynakları doğal ve yapay olarak değişir. Ses dalgalarının oluşma fiziğinin insanlar tarafından tasarlanması yapay ses kaynaklarını oluşturur. Sosyal hayatımızda birçok yerde karşımıza çıkan sesler, uyarıcı, hatırlatıcı, ikaz edici, bildirici olma özellikleri de taşır.

Ses hayatımızın bir parçasıdır. Özellikle şehirlerde, sanayi alanlarında birçok ses çeşidiyle karşılaşırız. Araçların sesleri, insanların sesleri, cihazların sesleri, makinelerin sesleri, doğal sesler birbiriyle karışır. Bu karışıklığa gürültü denir. Gürültü, ses dalgaların anlamsız frekanslarda anlamsız sesler çıkarması ya da şiddetli ses dalgalarının oluşmasıyla meydana gelir.

Gürültü ses kirliliğine sebep olur. Ses kirliliği de çevresel bir sorundur. Çevre kirliliklerinden ses kirliliğinin önlenmesi için çalışmalar yapılmaktadır.

Ses kirliliğine neden olan durumlar şu şekildedir:

*Sanayi alanlarının şehirlere yakın olmasıdır.

*Ulaşım hatlarının şehirlerin içinden geçmek zorunda olmasıdır.

*Ses yalıtımı ve ses kontrolü sistemlerinin uygulanmıyor olmasıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ecem dedi ki:

    ses kirliliğine neden olan etkenler başında bence öncelikle araçların kornaları gelmektedir. Sizler de bu yazıda konuyu daha kapsamlı ve faydalı bilgiler vererek açıklamışsınız.

    1. Anonim dedi ki:

      Bence insanlarda ses kirliligi yapabilirler bunlar niye yok peki

Yorum Yaz