Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Eylül 2021

Ses Kirliliği Nedir Nasıl Oluşur Zararları Nelerdir?

Bu yazımızda ses kirliliği nedir nasıl oluşur zararları nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çevre kirliliği, çevrenin korunamamasıyla ortaya çıkan küresel bir sorun olarak insanlığın karşısında durmaktadır. Çevre sorunları gün geçtikçe artan sorunlar oluşturmaktadır. Canlı ve cansız bütün varlıklara zararı dokunmaktadır.

 

Çevre kirlilikleri, su kirliliği, toprak kirliliği, hava kirliliği, ses kirliliği ve ışık kirliliği şeklinde oluşmaktadır. Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle, sanayileşmenin artması, şehirleşmenin artması, dünya nüfusunun artması kirliliklerin de artmasını etkilemiştir.

Özellikle şehirlerde ve sanayi şehirlerinde ses kirlilikleri de yaşanan kirlilikler arasındadır. Sanayi alanlarında üretim yüksek boyutlarda gerçekleştirilmesi, şehirlerde inşaat alanlarının bulunması, şehirde araç trafiğinin oluşması ses kirliliklerinin ana kaynaklarıdır.

Ses kirliliği, sesin rahatsız edici boyutlarda oluşması ve yayılmasıdır. Ses kirliliği, sanayi alanlarında, inşaat alanlarında, araç trafiğinde, statlarda, konserlerde fazlasıyla oluşur.

Ses kirliliğinin zararları şu şekildedir:

*İnsan sağlığını olumsuz etkiler.

*Sosyal hayatı olumsuz etkiler.

*Sağlık açısından nörolojik ve psikolojik sorunlar oluşturur.

*Etraftaki diğer canlıların hayatına müdahale oluşturur.

*Bazı canlıların göç yollarını kaybetmelerine neden olur.

Ses kirlilikleri daha çok şehirlerde meydana gelir. Çünkü inşa edilme süreci şehirlerde hala devam etmektedir. Nüfus yoğunluğunun fazla olması, iş sahasının şehrin içinde olması, trafiğin oluşması şehirlerde ses kirliliğini hiç azalmayan bir seviyede tutar. Özellikle gündüzleri sosyal hayatın aktif olduğu zamanlarda daha çok oluşur.

Ses Kirliliği Nedir Nasıl Oluşur Zararları Nelerdir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gizem dedi ki:

    kim hazırlamışsa teşekkür ediyorum, ses kirliliği ödevim kısa ve harika olmuş, özenle yazıyorum. bu arada hem zeki hem güzel hem de çalışkanım, kıskananlar çatlasın. :)

  2. Ebrar ünal dedi ki:

    Bence harika bir site? konu işime yaradı.

Yorum Yaz