Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Selçuklular Ticareti Geliştirmek İçin Neler Yapmışlardır - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Ağustos 2022

Selçuklular Ticareti Geliştirmek İçin Neler Yapmışlardır

Selçukluların Ticareti Geliştirmek İçin Aldığı Önlemler, Selçuklular Ticareti Geliştirmek İçin Neler Yapmışlardır

Büyük Selçuklu Devletinin ticareti geliştirmek için sağlamış olduğu en önemli uygulama kervansaraylardır. Devlet ticaretin gelişmesi için kervansaray yapımına büyük önem vermiştir. Bu sayede hem ticari yollar canlı tutulmuş bunun sonucu olarak da ticaret geliştirilmiştir.

İlk olarak Karahanlılar ve Gazneliler tarafından yapılan kervansaraylar Büyük Selçuklu Devleti zamanında daha da geliştirilmiş ve abidevi eserler meydana getirilmiştir. Bu dönemde yapılan işk kervansaray Tuğrul Bey zamanında inşa edilmiştir.

Söz konusu kervansaraylarda hiçbir ayrım gözetilmeksizin her dinden, kültürden ve tabakadan insana eşit şekilde hizmet verilmiştir. Bu kervansaraylarda hiçbir zaman zengin fakir ayrımı da yapılmamıştır. Kervansaraylarda sadece konaklama değil pek çok alanda da hizmet verilmiştir. Örneğin fakir yolculara ücretsiz ayakkabı, veteriner, hamam, kütüphane, araba tamircisi bunlardan bazılarıdır. Verilen hizmetlerin pek çoğu ücretsizdir.

Bu dönemde kervansaray yapımı hükümdarların temel görevlerinden biri olarak kabul edilmiştir. Bu kervansaraylar sayesinde ülkede ticaret gelişmiş ve her zaman canlı olması sağlanmıştır. Bu kervansaraylar askeri muhafızlar tarafından korunmuştur. Kervansaraya uğrayan tüccarların zarar etmesi halinde bu zarar devlet bütçesinden karşılanarak ticaretin gelişmesine katkı sağlanmıştır. Ülkede en önemli konulardan bir tanesi kervansarayların güvenliğidir ve Selçuklular kervansaraylarında devlet sigortası uygulamışlardır.

Selçukluların Ticareti Geliştirmek İçin Yaptığı Çalışmalar Hakkında Görüşlerinizi Aşağıdan Hemen Paylaşabilirsiniz

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781