Sel, Çığ, Heyelan ve Depremin Vereceği Zararlardan Korunmak İçin Hangi Önlemler Alınabilir

Sel çığ heyelan deprem hakkında bilgi kısaca, Sel çığ heyelan ve depremin vereceği zararlardan korunmak için hangi önlemler alınabilir

Selden korunmak için:

-Ağaçlıklı alanlar yağmur damlaları ve hareketli su kütleleri için set görevi görür. Ayrıca kökleri de toprağın suyu emmesine yardımcı olur. Bu nedenle selin sık sık görüldüğü bölgelerde ormanlık alanların genişletilmesi gerekmektedir.

-Sel sırasında suyun yoğunlaşacağı yerler olan akarsu, dere yataklarına yerleşilmemeli ve bina yapılmamalıdır.

-Suların yönlendirilmesi için sel durumunda suyun birikebileceği alanlar açılmalı ve ona göre bir şekil verilmelidir.

-Eğimli araziler, yamaçlar teraslandırma ya da sekilendirme denen işlem ile yeniden düzenlenmelidir ve bu sayede suyun hızı azaltılabilir.

-Akarsu yatakları suların geçiş yollarının boş olması amacıyla temiz tutulmalıdır. Gerekliyse iş makinaları ile temizlenmelidir ve temiz de tutulmalıdır. Taş, toprak, moloz gibi atıklarla doldurulması önlenmelidir.

Çığdan korunmak için:

-Selde olduğu gibi çığda da ağaçlar yuvarlanan karın hızını keserler. Bu nedenle çığ tehlikesi olan bölgeler daha çok ağaçlandırılmalıdır.

-Çığ düşme tehlikesi yüksek bölgelere yerleşilmemelidir, buralara ev kurulmamalıdır.

-Hava ile ilgili uzmanların görüşleri takip edilmeli ve çığ uyarılarına dikkat edilmelidir.

-Çığ gibi ciddi boyutlu bir doğal afet durumunda yardıma hazır bulunacak bir arama ekibi kurulmalı ve afete hazırlıklı olunmalıdır.

Sel, Çığ, Heyelan ve Depremin Vereceği Zararlardan Korunmak İçin Hangi Önlemler Alınabilir Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.