Ses Kirliliğine Neden Olan Durumları Azaltmak İçin Ne Yapmalıyız

Ses kirliliğine neden olan durumları azaltmak için neler yapmalıyız hakkında bilgi kısaca, Ses kirliliğine neden olan durumları azaltmak için ne yapmalıyız

Ses kirliliğine neden olan etkenlerin başında trafik gürültüsü gelir. Bu nedenle öncelikle trafikte kornalara gereksiz durumlarda basılmasının önüne geçilmeli ve arabaların bakımlarının yaptırılarak normal dışı ses çıkarmaları önlenmelidir. Avrupa ülkelerinde kara yollarında sesin etkisini azaltmak için paneller inşa edilmiştir. Ülkemizde de bu duruma böyle bir çözüm getirilebilir.

Gelişen sanayileşme nedeniyle kalabalıklaşan şehirlerde insanların kendi gürültüleri de artmıştır. Buna en güzel çözüm yeşillik alanların artırılması olacaktır. Ağaçlar ile insanların ses kirliliğinin önüne geçilebilir.

Büyük şehirlerde hava alanlarına inen veya çıkan uçakların yaptıkları gürültüler de etki etmektedir. Bu gibi araçların şehirlerde alçak mesafeden uçuş yapmalarının önüne geçilmelidir ve insanlar bu seslere maruz bırakılmamalıdır.

Tüm satıcıların satışlarını artırmak ve müşteri çekmek amacıyla bağırdığı semt pazarlarında önemli gürültüler ortaya çıkmaktadır. Satıcıların bağırmasının yasaklanması da ses kirliliğini azaltmaya yardımcı olacaktır.

Gece geç vakitlere kadar yüksek sesli müzik yayınlarının yapıldığı düğün salonu, eğlence yerleri gibi mekanların ses yalıtımları en iyi şekilde yapılmalı ve dışarıya taşmamalıdır. Ayrıca belirli bir saatten sonra hiçbir yerde insanları rahatsız edecek bir ses düzeyiyle müzik dinlenmemelidir.

İnsanların bir araya toplandığı bazı durumlarda birbirleri ile alçak seslerle konuşması sağlanarak oluşacak ses kirliliğinin ve büyük uğultuların önüne geçilmelidir.

İnsanların besledikleri evcil hayvanların bağırmasını en aza indirgemek için yapılacak her şeyin yapıldığından emin olarak çevreye rahatsızlık vermemeye özen gösterilmelidir.

Şehirlere yakın olarak yerleşecek her sanayi kuruluşunun ses yalıtımı çok iyi olmalı ve yalıtımın uygulanması kurumlarca denetlenmelidir.

Ses Kirliliğine Neden Olan Durumları Azaltmak İçin Ne Yapmalıyız Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

6 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.