Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Şehirleşme Nüfusun Özelliklerini Nasıl Etkiler

saopaulo-brezilyaNüfus, sınırları belli olan bir bölgede yaşayan insanların etki ettiği bir olgudur. Çünkü nüfus, direk insanları inceler ve onların yeryüzüne dağılışlarının altında yatan nedenleri sorgular. Bu nedenle de insanların yapmış olduğu her türlü yerleşme hareketi nüfusu yakından etkilemektedir. Peki şehirleşme nüfusun özelliklerini nasıl etkiler?

Günümüzde şehirleşme oranı oldukça artmıştır ve gün geçtikçe artmaya da devam etmektedir. Şehirleşmenin artması ile birlikte öncelikle binalar daha yüksek olmaya başlamıştır ve çevreye yapılan binaların sayısı gün geçtikçe daha da artmıştır. Günümüzde ise nereye baksak yüksek ve sayısız bina görmemiz mümkündür.

Geçmiş dönemlerde yani şehirleşmenin henüz gerçekleşmeye başlamadığı dönemlerde insanlar fotoğraf çekinirken arkalarındaki manzaralar bomboş arazi olurdu. Günümüzde ise o boş arazileri görmek kesinlikle mümkün değildir çünkü şehirleşme beraberinde aynı zamanda çok sayıda yüksek binaları da getirmiştir ve bu nedenle de her binanın arkasına başka bir bina daha eklenmiştir.

Şehirleşmenin bir diğer sonucu ise sanayi ve ticaret faaliyetlerinde meydana gelen gelişmeler olmuştur. Sanayi ve ticaret geliştiğinden dolayı da şehirler yani kentler göç almaya başlamıştır, bu göçlerin sonucunda da doğum oranları ile meydana gelen nüfus artışının yanı sıra göç sonucunda da kent nüfusu artmaya başlamıştır. Ayrıca şehirlerde artış gösteren nüfusun çoğunluğunu da iş imkanları için köyden kentlere göç eden erkek nüfusu meydana getirmektedir.

Şehirleşme Nüfusun Özelliklerini Nasıl Etkileyebilir Konulu Yazımız İçin Sorularınızı ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz