Web sitemize hoşgeldiniz, 26 Kasım 2020

Malazgirt Savaşı Kaybedilmiş Olsaydı Sonuçları Neler Olurdu

260920152117415616391Türkler ezelden bu yana bağımsızlıklarına düşkün olan bir millettir. Bağımsızlık Türklerin bir nevi karakter özelliğidir. Türkler tarih boyunca bağımsızlıklarını elde etmek amacı ile bir çok devletle mücadele içine girerek savaşlar yapmıştır. Bu savaşlardan birisi de Türklerin zafer kazandığı Malazgirt savaşıdır. Bu yazımızda Malazgirt savaşı kaybedilmiş olsaydı sonuçları neler olurdu kısaca szilere açıklamaya çalışacağız.

Malazgirt savaşı Türk tarihinde büyük bir zafer göstergesidir. Dolayısıyla da Malazgirt savaşının Türk tarihine katkıları ve olumlu sonuçları oldukça fazladır.

Malazgirt savaşı, Alp Arslan’ın önderliğinde yapılan bir savaştır bu nedenle de Malazgirt zaferi aynı zamanda Alp Arslan’ın bir başarısıdır diyebiliriz. Şayet Malazgirt savaşı sonucunda bir zafer değil de mağlubiyet elde edilmiş olsa idi tabi ki sonuçları Türkleri oldukça büyük bir zarara uğratacaktı. Çünkü Malazgirt savaşının mağlubiyet ile sonuçlanması demek Türklerin Anadolu’yu fehtedememesi demek olacaktı.

Malazgirt savaşı kaybedilseydi Türkler Anadolu’ya giriş yapamayacaktı oysa ki; Malazgirt savaşı sonucunda Anadolu’nun kapısı Türklere tamamen açılmıştır. Ayrıca İslamiyet dini Avrupa’ya Türkler tarafından taşınamayacaktı ve İslam dini Avrupalı milletler tarafından tanınamayacaktı. Bununla birlikte yine Malazgirt savaşı Türkler açısından zafer ile değil de mağlubiyet ile son bulsa idi Haçlılar durdurulamazdı ve belki de İslam dini Haçlılar tarafından Haçlı seferleri sonucunda tamamen ortadan kaldırılabilirdi.

Malazgirt Savaşı Kaybedilmiş Olsaydı Ne Olurdu Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz